
A kínai autóipar sikere
GAZDASÁGI ROVAT
Bárányi Bernát
2/6/2025
A kínai gazdaság egyik kiemelkedő tényezője lett az autógyártás, mindösszesen körülbelül 20 év alatt. Na de honnan is ered ez a nagy siker, mi a titkuk? Mi az, ami nulláról idáig juttatta el őket? Hogyan lett Kína a világ legnagyobb autó exportőre?


Írta: Bárkányi Bernát
A kínaiakra igaz, hogy volt egy idő, amikor egyfajta duplikálás volt a rájuk jellemző. Ez tulajdonképpen azt jelentette, hogy külföldi termékeket lemásoltak – valami nagyon hasonlót csináltak – és adták el jóval olcsóbban, mint például a ruházati termékek, amikkel már biztosan találkoztatok. Sok embernek a filléres vagy a gagyi szó jut eszébe, amikor a kínai termékekről beszélünk, ugyanakkor ez az autógyártásukra már közel sem igaz. Tény és való, hogy a kezdeti próbálkozásaik gyengére sikerültek, de az elmúlt 20 év alatt egy olyan fejlődésen mentek keresztül, amelyen a világ csak ámul. Elértek egy olyan szintet, amivel versenytársai lettek a legnagyobb márkáknak, mint például a BMW, Nissan vagy akár a Porsche. Az igazság az, hogy a kínai autótípusok jelentős része hasonlít valamely nyugati autógyár termékeire. Ez pedig nem véletlen, hiszen a kínai gondolkodásmód szerint ez nem annyira másolásnak számít, sokkal inkább tanulásnak. Tanulmányozzák az autókat, majd ezekből raknak össze egy újat. Bár a luxuskategóriával még nem tudják felvenni a versenyt, a prémium- és középkategóriás részekben már igenis nagy szerepük van.
Egyik nagy előnyük a többi versenytárshoz képest, hogy az állam támogatja az autógyártást, továbbá meglepő módon nem magán, hanem állami tulajdonban vannak a cégek. Így könnyen kedvezővé tudják tenni az autógyártást az országban, hiszen minden központi irányítás alá esik. Nem kell a különböző nyersanyag-kitermelőkkel, vagy akár az akkumulátor gyárakkal „vitázni”, mivel mindent könnyedén be tudnak szerezni állami beszerzés útján. Továbbá az ellátási lánc gördülékenysége is biztosítva van az állam által és olyan intézkedéseket hoznak, amelyek kedvezőek az autógyártás számára.
Az ország méretéből adódóan nem szorulnak rá külföldi támogatásra, és csak kis mértékben kell importálniuk, mivel nagyrészt mindent meg tudnak termelni a határaikon belül. Az egyedüli, amire szükségük van, az részben nyersanyag és csúcstechnológiás rendszerek. Munkaerő is van bőven, így hihetetlen méretű tömegtermelésre képesek akár rövid idő leforgása alatt is. Állandó nyerni akarás jellemzi őket, így amikor szankciókat alkalmaznak ellenük, megpróbálnak alkalmazkodni vagy cégeket, akár országokat próbálnak maguk mellé állítani. Erre egy példa az Európai Parlament döntése, amely vámot vetett ki a kínai elektromos autókra. Erre válaszul Kína felszólította hazai autógyártóit, hogy kerüljék a befektetéseket azokban az országokban, amelyek támogatják az ellene irányuló szankciókat.
A kínai nép nagyon nagy előnye a gyors alkalmazkodás a hirtelen jött változásokhoz, amelyet láthattunk már akár a covid járvány kapcsán is. Ahogy bejött a szabály, hogy csak maszkban szabad kilépni a házból, mindenki betartotta, nem volt ellenkezés, igazodtak a vírus okozta kellemetlenségekhez. Ehhez hasonlóan az iparban lévő változásokhoz is könnyedén szoknak hozzá, de itt szerepet játszik a népesség mérete és az ellátottság, amelyet már korábban említettem: majdnem mindent megtudnak a határokon belül termelni. Nem kell várni hónapokat, mire sikerül az átállás, megoldható ez számukra akár 1-2 héten belül is.


Forrás: hvg.hu
Forrás: telex.hu


A gazdaság Kínában egy lineáris növekedést mutat, amely kedvező az autóiparnak is, hiszen ez nagyon jó hatással van a vásárlóerő növekedésére is. A belső piac és a népesség mérete miatt az egyik vezető kínai autógyártó, a BYD, már lekörözte a Tesla eladásait 2024 negyedik negyedévében, amikor értékesítése meghaladta a 3 millió darabot. A rivális vállalat ugyanebben az időszakban csupán 1,8 millió járművet tudott eladni.
A technológiában még vannak hiányosságok, ezért ennek kapcsán még próbálnak a nyugati országoktól segítséget szerezni. Vannak próbálkozások az önvezető autókra is, bár ezek még csak kezdetleges állapotban vannak, de amilyen tempóval haladnak, hamarosan piacképes lesz a technológiájuk. Minden erőfeszítésükkel ugyanakkor a teljes önállóságra törekszenek, mivel számukra ez a legmegfelelőbb.
Összességében hihetetlen sebességgel törnek felfelé és messze még a vége. Kína eddig nem volt „veszélyes” a nagy autógyártó cégekre, de az elmúlt 20 év alapján igenis oda kell rájuk figyelni. Nem lehet csak úgy figyelmen kívül hagyni és alábecsülni Kína képességeit.