
Áldás vagy inkább átok a ChatGPT?
GAZDASÁGI ROVAT
Szécsi Lilla
2/9/2025
Természetes, hogy alkalmazkodunk a technológiai fejlődésekhez, de vajon tisztában is vagyunk azzal, hogy ez milyen hatással van a környezetünkre? Mennyit ér a saját kényelmünk és milyen árat kell ezért fizetnünk?


Írta: Szécsi Lilla
Az elmúlt évek egyik legnagyobb térhódítását a mindenki által jól ismert ChatGPT elsöprő sikerének tudhatjuk be. Ma már szinte nem találsz olyan céget, aki ne használna valamilyen chatbotot, de biztos vagyok benne, hogy kevés az olyan ember is, aki ne használná valamilyen formában a ChatGPT-t a hétköznapjai során.
Számos érvet tudnánk gyűjteni amellett, hogy mennyire megkönnyíti a mesterséges intelligencia a mindennapi életünket. Bármilyen kérdésed van, elég csak beírnod a ChatGPT-be, és már meg is kaptad rá a választ. Nem kell hosszasan böngészned és számos oldalon, cikkeken végigmenned, egyszerűen mindent megtalálsz egy helyen. Bármire is legyen szükséged az egyetemi, munkahelyi, vagy akár magánéleted során, mindenre megtalálod a választ egyetlen platformon.
Azonban nehéz figyelmen kívül hagyni a rengeteg érvet amellett, hogy miért káros a mesterséges intelligencia túlzott használata, és ez milyen hatással van a mindennapjainkra, és személyes fejlődésünkre. Az érvek hosszas listájában sokszor viszont csak minimálisan esik szó arról, hogyan hat ez a bolygónkra. Ha kicsit jobban belegondolunk, nem csak a fejlődésünkre és a gondolkodásmódunkra van hatással, de a környezetünkre is, és sajnos egyik esetben sem pozitív a hatás.
A jelenlegi GPT-4 modell, már 12-szer több energiát használ fel, mint az elődje. Csak a ChatGPT 3 betanításához 1,3 gigawattórára volt szükség, ami nagyjából 325-433 háztartás teljes éves energiafogyasztásának felel meg. Ezeknek a rendszereknek a futtatása, a betanításhoz szükséges energia 960-szorosát igényli.
Egy másik kulcsfontosságú probléma a vízfogyasztás. A Kaliforniai Egyetem kutatói szerint nem csak a nagy mennyiségű szén-dioxid kibocsátást kell vizsgálni, hanem a hatalmas vízkivételt-, és fogyasztást is. Akár a ChatGPT, vagy bármilyen ehhez hasonló rendszer működéséhez nagy mennyiségű víz szükséges, amivel ezeket a rendszereket hűteni tudják. Az egyetemi kutatásban elvégzett példán keresztül jól látható, hogy a GPT-3 betanítása 700 ezer liter tiszta édesvíz felhasználásával járt. Ami ennél is aggasztóbb, hogy a globális AI-igény növekedésének köszönhetően 2027-re elérheti a vízfogyasztás a 4,2 – 6,6 milliárd köbmétert is, ami több mint az Egyesült Királyság felének teljes éves vízkivétele.
Ha levetítenénk ezeket a mennyiségeket felhasználókra, akkor megkapjuk, hogy egy egyszerű 20-50 kérdéses beszélgetés során a ChatGPT nagyjából fél liter vizet használ fel. A mesterséges intelligenciával kapcsolatos károsanyag-kibocsátások évente több, mint 10 milliárd dollárba kerülhetnek a szegmenseknek, amelyeket már felhasználtak munkájuk során.
A fent említett adatok után elgondolkodtató a chatbotok és AI használatának szükségessége és további kérdéseket vet fel bennünk. Hogyan tehetnénk mi ez ellen?
A válasz igen egyszerű. Már az is elég, ha csak te magad odafigyelsz, és nem kérdezed még meg azt is a ChatGPT-től, hogy mit főzz ebédre, és tényleg csak nagyon szükséges esetekben használod, ezáltal hozzájárulsz a környezetünk megóvásához.


Egy dologban azonban a szakértők is egyetértenek. A ChatGPT és ehhez hasonló rendszerek hasznosak lehetnek, ha megfelelően és jó célra használják azokat, azonban az előállításukra és fejlesztésükre sokkal nagyobb hangsúlyt kellene fektetni és szigorúbban kellene mérni a környezetünkre gyakorolt hatásaikat.
Az AI alkalmazásában az egyik legnagyobb energiát igénylő problémát az okozza, hogy minden nagy nyelvi modell betanítása és fejlesztése hatalmas mennyiségű energiát igényel, amely komoly környezeti károkat okozhat a későbbiekben. Egy kutatás szerint 2027-re az AI-ipar annyi energiát fogyaszthat majd, mint Argentína, Hollandia vagy Svédország. Arra is kitértek, ha például a Google teljes keresési üzletága AI alapú lenne, évente 29,3 terawattórát használna fel, ami megegyezik Írország teljes éves áramfogyasztásával.

