Egy titkos civilizáció Amerikában

KULTÚRA

2/8/2025

Precíz építészet, sportbajnokságok, iskolák, hatalmas templomok, kifejlett civilizáció egy olyan kontinensen, melynek létezéséről se tudtak évezredekig. Hogyan élhettek a prehispán kultúrák Amerikában, és vajon mi okozta pusztulásukat?

Írta: Szafkó Bendegúz

A több tucatnyi prehispán civilizáció közül az egyik legfejlettebb és legismertebb a maja kultúra, melynek maradványait, építményeit saját szememmel láthattam Mexikóban. A maja civilizáció kialakulása nem tiszta, valamikor Kr.e. 2500 körülre tehető. Az agyagművesség és a kerámiakészítés legkésőbb Kr.e. 2300 körül terjedt el. A földművelés kezdetei Kr.e. 2500-1500 közé tehetők. Na de ki ne ismerné a híres maja “piramisokat” a dzsungel mélyén? Valójában ezek a gúla alakú épületek teljesen más célt szolgáltak, mint az egyiptomi piramisok. Míg az utóbbit temetkezésre és sírhelynek használták, a majáknál templomként funkcionáltak ezek az építmények.

Maják „kosárlabdája”

Azt vajon hányan tudják, hogy az egyik legelső labdasport is a prehispánoktól származik? Bár még mindig vannak felfedezésre váró szabály részletek, a játék, vagy, ahogy a maják hívták, “Pok ta pok” alap tematikája ismert. A pálya téglalap alapú, azonban mérete nem adott, városonként változó. A legnagyobb sportlétesítmény Chichen Itzaban található, mely 169 méter hosszú és 70 méter széles. A pálya két szélén fal fut végig, melyekre egy-egy kőből készült karika van helyezve. A játék célja az volt, hogy a két csapat valamelyike átjuttassa a labdát az ellenfél karikáján. A labda kaucsukból készült, súlya 3,4 kg. A játékosok a kezükön, lábfejükön és fejükön kívül bármelyik testrészüket használhatták, vagyis könyökkel, vállal, csípővel, térddel kellett lökniük a labdát. A maják nem voltak egy agresszív nép, ezért gyakran ezzel a játékkal küzdöttek meg az ellenséges népekkel. Ilyen esetekben a vesztes csapat minden ruháját, fegyverét a győztesnek adta. Azonban előfordultak olyan esetek is, amikor városon belül küzdött meg egymással két csapat, ilyenkor a győztes csapat legjobb játékosát, vagyis a csapatkapitányt áldozták fel az isteneknek, mert úgy tartották, hogy az ő vére a legértékesebb.

Hogy éltek a maják?

A maják a korhoz képest egy rendkívül fejlett civilizációban éltek, kiemelkedőek voltak a matematikában, a csillagászatban és az építészetben. Ismerték a nulla fogalmát, több száz évre előre meg tudták mondani a holdfogyatkozásokat és a napfogyatkozásokat. Emellett többistenhívők voltak, volt külön istenük a Napra, a Holdra, az esőre, az alvilágra… Gyakran kereskedtek ásványokkal, állatokkal és pénznek főképp obszidiánt használtak vagy kakaóbabot. A maják úgy tartották, hogy a kakaóbab Isten ajándéka, ezáltal ceremóniákon, ünnepségeken elengedhetetlen kellék volt. Sokáig úgy hitték a kutatók, hogy e szent növény csakis az elit, felsőbb réteg számára volt elérhető. Azóta ezt a feltételezést megcáfolták és kiderült, hogy bárki számára megszerezhető volt, mondjuk úgy, hogy a kakaó az elérhető luxust szimbolizálta.

Vajon hová fejlődhettek volna a maja városok, ha nem igázzák le őket? Erre a kérdésre sajnos nem kaphatunk már választ, viszont “yum bootik” (köszönjük - maja nyelven) mindenért, amit az utókornak hagytak.

A maja birodalom bukása

Ez a ragyogó maja kultúra nem sokkal a spanyolok érkezése előtt már hanyatlott, a társadalom felbomlott, és nem ápolták a régi hagyományokat. 1517-19 között a spanyol konkvisztádor Hernán Cortés elkezdte leigázni a maja, illetve azték városokat. 1521-ben elfoglalták az azték fővárost. Ezután sorra hódították meg az őslakosok otthonait. A királyok és a maja társadalom fejlett intézményei már a spanyolok érkezése előtt eltűntek. 1541-re az egész Yucatán-félsziget spanyol fennhatóság alá került, ám akadtak ellenállók is, mint például az Itzák, akik több mint 150 évig álltak ellen sikeresen. Végül 1697-ben sikerült a spanyoloknak meghódítaniuk az Itzák fővárosát is, ez azt jelentette, hogy immáron az összes független maja város spanyol kézre került. Bár az irányítást elvesztették, leszármazottjaik a mai napig élnek. Csaknem 6 millió maja él az egykori birodalom területén.