Hogyan hatnak ránk a filmek?

KULTÚRA

2/6/2025

Mindenki sírta már el magát egy filmen, mert meghalt egy számára szimpatikus karakter. Nevetett, mert olyasfajta humorral hintették meg a jeleneteket, ami hozzá közel áll. Meghatódott, mert valaki szerelmet vallott a másiknak, és így tovább.

Írta: Csutak Zsófia

Milyen érzelmeket tudnak kiváltani a képernyőn elmesélt történetek?

A filmek elsődleges célja, hogy valamilyen érzelmet váltsanak ki belőlünk, mivel ezáltal tudják megfogni az embert vele, ezáltal tudják emlékezetessé tenni a jeleneteket, a nézők számára. Az agyunk kapcsolatot alakít ki az alkotásban látott karakterekkel, és ezáltal átérezhetjük azokat az érzelmeket, amiket ők. Szinte már belebújunk az ő bőrükbe a vetítés alatt, majd amint vége, visszatérünk önmagunkhoz. A zenei aláfestés is ezt a hatást erősíti. Amikor horrort nézel, pontosan tudják a filmkészítők, hogy mikor és milyen dallamot rakjanak az adott jelenet alá, hogy fenntartsák a feszültséget. A romantikus filmeknél pont annyira megható és érzelemdús melódiát játszanak, hogy még évek múlva is úgy emlékezz vissza rá, hogy életed egyik legszomorúbb vagy legkedvesebb produkciója legyen.

Pozitív és negatív hatásai a filmeknek

A filmek egyszerűen és élvezhetően tárják elénk a lehetőségét a fejlődésre, a tudásszerzésre és a kultúrák megismerésére. Egy történelmi dráma vagy egy dokumentumfilm során, azzal, hogy élő szereplők mutatják be nekünk a történteket, sokkal könnyebb megértést biztosítanak számunkra. Ahogyan korábban említettem, az érzelmeink megértése és azoknak fejlesztésében is nagy segítséget nyújtanak a különböző történetek feldolgozása. Mi is lehet annál jobb, mint egy hosszú nap után, megnézni egy jó filmet. Mivel az alkotások által egy másik világba kerülünk, amik segítségével kikapcsoljuk az agyunkat, eltereli a gondolatainkat, és pihenünk.

A filmek terápiás hatással is lehetnek ránk, lehet, hogy egyes romantikus alkotások miatt sírunk, vagy egy horror után szorongunk. Ez emberfüggő ugyan, de akár fejlődhetünk is általuk. Mintha a karakterekkel együtt mennénk keresztül az ő problémájukon, és ezt átvetítjük a mi életünkbe.

Ugyanakkor, mint mindennek, a filmnézésnek is megvan a negatív oldala. Az úgynevezett „binge-watching”, amikor nem vagy képes elszakadni a képernyőtől, teljesen elszigetelve a világtól a szobádba zárkózol, és nem mész sehova. A mentális és fizikai állapotodra is negatívan hat a túlzott mozizás. Szorongást vagy alvászavart is okozhat. Sok ember számára van, hogy összemosódik a fikció és a valóság, ezáltal a kitalált karakterekhez illesztett sztereotípiák alapján ítéljük meg a valódi embereket is.

Filmek vagy sorozatok

Mindkettőnek megvannak a maga előnyei és hátrányai. Hogy ki melyiket részesíti előnyben, az egyéni ízlés kérdése. Ha inkább egy film mellett döntenél, nem kell hetekig elköteleződnöd egy történet mellett, hiszen egy film csak rövid időre köt le. Rengeteg csodálatos remekmű született már, így, ha jó filmet választasz, biztosan nem fogod megbánni.

Forrás: puliwood.hu

Forrás: kulter.hu

Viszont, ha egy történet lassabb felépítésére és kialakulására vagy kiváncsi, akkor egy sorozatban, egy jó időre el tudsz merülni. Valaki számára érdekesebb élményt nyújtanak, a karakterek hosszas fejlődésének bemutatása, valamint a bonyolultabb, összetettebb cselekvéssel rendelkező, plot twistekkel teli sorozatok.

Egy kis film/sorozatajánlás még a szünetre

Egy jó kis Harry Potter vagy Gyűrűk Ura maraton azt hiszem, sosem lehet rossz választás. Hogyha valami izgalmas, akciódús filmre vágynál akkor sorolom is a neked kedvező filmeket és sorozatokat: John Wick, A nagy pénzrablás, 24, Bodyguard. Trónok harca.
Ha eddig még nem láttad, akkor eddig mit csináltál típusú néznivalók: Interstellar, A bárányok hallgatnak, Shutter Island, Léon a profi, Eredet, A keresztapa, A remény rabjai.