Izrael-Hamász háború

Egy biztonságpolitikai szakértő szemével

GAZDASÁGI ROVAT

11/19/2024

Melyek lehetnek az Izrael-Hamász háború kitörésének okai? Milyen megoldások lehetnek arra, hogy véget érjen? Ezekre és még sok más egyéb kérdésre adott választ Kis-Benedek József, biztonságpolitikai szakértő a Káldor Miklós Szakkollégium által szervezett előadáson.

Írta: Bárkányi Bernát

A konfliktus a két fél között már több éve tart, ám a tényleges kitörése csak 2023. október 7-én történt, amikor a Hamász fegyveres csoportjai betörtek Izrael területére. A dátum megválasztása fontos szempont volt a Hamász szemszögéből, hiszen ebben az évben október 7-ére esett a Tóra örömünnepe, amely a zsidó embereknek ünnepnap. Így jogosan gondolhatták, hogy ez az egyik legalkalmasabb nap a támadásra és ez be is vált, mivel Izrael ezen a napon nem számított semmilyen csapásra a határainál. 1200 embert megöltek, több százat pedig túszul ejtettek és elhurcolták őket, majd a saját, általuk jól ismert alagútrendszerükben rejtették el őket. Sajnos a mai napig vannak eltűnt személyek, akikről fogalmunk sincs, hogy élnek-e még vagy már meghaltak. A támadás fő célja a palesztin fogvatartottak kiszabadítása volt, akik izraeli börtönökben raboskodnak. Ezen rabok ítélet nélkül vannak fogvatartva és a Hamász elképzelése szerint, fogolycserével ki tudják szabadítani őket - legalábbis ez a céljuk. A támadás azért volt ilyen brutális, mert ezzel akarták kiprovokálni, hogy Izrael nagyon kemény, megtorló akciókkal válaszoljon – ez sikerült is – és ezzel a világ közvéleményének szimpátiáját Izrael elleni harcukban maguk mellé állítsák.

A konfliktus kimenete még fokozódhat, messze még a vége. Nem igazán lehet eldönteni, hogy melyik irányba haladunk, a konfrontációt milyen megegyezéssel lehet majd lezárni. A legjobb egy kompromisszumkötés lenne, részben, mivel Izraeltől ezt várja el a világ közvéleménye, ugyanakkor erre hajlandónak kell lennie a Hamásznak is, különben sosem lesz vége. Sok múlik azokon az országokon, akik a Hamász mellé álltak és rakétákat küldenek Izrael felé több-kevesebb sikerrel. Az izraeli légierőnek a vadászgépei a föld alatt vannak, így azok egy esetleges rakétatámadásnál nem sérülhetnek. Van egy-két ország ebben a régióban, amelyeknek nem érdeke a hosszútávú háborúzgatás Izraellel, ugyanakkor a cselekedeteik ezzel ellentétesek. Nem könnyíti Izrael helyzetét továbbá az sem, hogy ők az egyedüli atomhatalom a térségben, így arra különösen nagy figyelmet kell fordítania, hogy nehogy az atomarzenál más kezébe kerüljön.

Egy hasonlóan nagy probléma a világnak és a Gázai-övezetben lévőknek - ahol a csata folyik, hogy a lakosságot olyan helyekre kényszerítették, ahol össze vannak zsúfolva. Mivel egyik oldalról a tenger határolja a területet, Izraelbe nem mehetnek, Egyiptom sem engedi be őket, így állandó segélyekre szorulnak. Nem megy ez egyszerűen, hiszen a humanitárius szervezeteket Izrael vagy átengedi vagy nem.

Összességében egy nagyon összetett problémáról van szó, amely mellett nem szabad csak úgy elmenni. A nagyhatalmak és a nemzetközi szervezetek szerencsére állandó figyelemmel kísérik a háborút.

Forrás: biztonsagpolitika.hu

Forrás: index.hu

A harc további kimenetelét meghatározza jelentősen a nemzetközi kérdés. Mindkét oldalon vannak országok, akik fegyverekkel vagy esetleg katonákkal támogatják őket, így a csata kinőtte magát nemzetközi szintre. Tulajdonképpen egyáltalán nem egyszerű megmondani a két félnek, hogy álljanak le, hiszen a Hamász a fennmaradásért harcol, míg Izrael a Hamász teljes megsemmisítését tűzte ki célul, ami egyébként egy irreális cél. Sajnos a háború mára közel 40-42 ezer áldozatot követelt, és még nem tudjuk, hol a vége. Ebben a háborúban egy állam áll szemben, egy – Izrael által terroristának tartott – szervezettel. Izraelnek ebből kifolyólag nagyobb a katonai ereje, náluk egy jól képzett katonaság harcol, a megfelelő felszereléssel, fegyverekkel. Ezzel ellentétben a Hamász kezdetleges kézifegyverekkel és a támogatóik által szállított alkatrészekből saját maguk által „fabrikált” rakétákkal harcol. Habár nem kiegyenlített a két fél ereje, ennek ellenére már kicsit több mint 1 éve tart a háború. Állandó fenyegetettség van mind a két területen, Izraelben például bombariadók miatt.