KARAOKE
A legjobb péntek esti programod
KULTÚRA
Péterfalvi Luca
10/7/2024
Hangszeres verzióra nyávogsz, nem tudod a szöveget, ezért csak dúdolod kínosan, együtt ordítasz a barátaiddal. Ismerős? Ez a karaoke, amit mindannyian ismerünk, mégis eltérő élményekkel rendelkezünk.
Írta: Péterfalvi Luca
A karaoke gépet Japánban találták fel a 70-es években. Shigeichi Negishi mérnök 1967-ben mutatta be az első prototípust. Miután ez nagy port kavart, létrehozott egy “Sparko Box" nevű masinát, amelybe, ha pénzt dobtak, indulhatott az éneklés. A gépbe először csak egy nyolc zeneszámot tartalmazó kazetta fért, a szöveget pedig papírról kellett olvasni. Negishi 2024-ben elhunyt, a találmányát pedig sosem védette le, mert azt szerette volna, ha mindenki élvezni tudja a világon, jogdíjak fizetése nélkül. Na de mit is jelent az, hogy „karaoke"? A japán kara (“üres") és az ōkesutora (“zenekar") szavakból tevődik össze. Világszinten igazán a 80-as években kezdett elterjedni klubokban és bárokban, majd az otthoni mozik feltalálásával már a kanapéról is élvezhetőek voltak a különböző karaoke-gépek.
A karaoke egyik tulajdonsága, hogy bár nincsen ének a zene mellé, amit hallhatunk, nekünk nem kell tudni énekelni ahhoz, hogy élvezni tudjuk. Míg egy nagy bárban zavaró lehet, ha valaki nagyon nem tud énekelni és úgy próbálja kiénekelni a magas hangokat, a privát szobákban a megfelelő barátok között ez csak nevetésre ösztönöz mindenkit, és jó hangulatot teremt. A karaoke feloldja az embereket, és a közös tinikori kedvenc számnak megörülve együtt tudnak „vinnyogni”, ami nem teszi kínossá az egész élményt, sőt, összekovácsolja azokat az embereket is, akik aznap ismerkedtek meg egymással.
Itthon leginkább a karaoke nyugati verziója terjedt el, amikor sok ember egy bárban kiválaszt egy számot és együtt énekelnek mindenki elé kiállva. Persze egy bizonyos mennyiségű alkohol után ez nem probléma általában, de sokan vannak, akik lámpalázasak ehhez. Erre tökéletes megoldás Japán egyik nagyszerű találmánya, a privát karaoke szobák. Létszámtól függően lehet foglalni kisebb vagy nagyobb szobát, de nem ritka, hogy amikor valaki egy fárasztó munkanap, vagy egy barátnővel való hatalmas veszekedés után, bemegy egyedül karaokezni és stresszlevezetés céljából kiordítja a lelkét. Általában keletebbre is inkább a társasági szórakozásnak az eszköze a karaoke, így sokszor fordul elő, hogy az emberek buli után betérnek egy-egy karaoke szobába, akár pihenni és enni a végtelen fagylaltból, ami elérhető a bárokban, vagy bódult állapotban énekelni a kedvenc Disney zenéiket. Sok bár megengedi, hogy a saját enni- és innivalóit bevigye az ember, így teret engedve az olcsó fogyasztásnak, hiszen az emberek megvehetik az ételeket és italokat a boltokban, ami olcsóbb, mintha a bárban vennék. Persze a helyszínen is lehet rendelni ételeket, amik jó minőségűek és az ember sosem gondolná, hogy egy karaoke bárban finomakat fog enni, de mindig felülmúlják az elképzeléseinket.
Már Magyarországon is kezdenek egyre népszerűbbek lenni az effajta karaoke szobák, sok koreai típusú hely nyitotta meg az utóbbi években a kapuit. Hasonlóan a japánihoz, itt is egy privát szobát tudunk bérelni, majd barátainkkal együtt tombolva végig énekelni az estét. Bár egyelőre még elég eldugottak ezek a bárok, de ha megnyitjuk a térképet, és elkezdünk nézelődni, belebotolhatunk az egyik karaoke bárba, ahol elrejtettsége révén nem lesz sok vendég alapból, és nem kell a szobákért másokkal küzdenünk.
Összességében a karaoke egy olyan remek szórakozási lehetőség, amit a világon mindenki élvezni tud. Különbözőképpen használjuk, különböző formáit ismerjük, de a legtöbben egyetértünk azzal, hogy életünk legfelejthetetlenebb estéit tölthetjük egy jó társasággal karaokezva, és együtt örülve annak, ha valakinek végre sikerül eltalálnia egy hangot.
Karaoke a világ országaiban
Miért élvezzük ezt annyira?
Shigeichi Negishi