Ketyeg a Föld órája, szorongsz már?

KULTÚRA

2/8/2025

Az évek múlásával a klímaváltozás hatása rátelepedett az életünkre. Az ezzel járó szorongás pedig folyamatos kételyek közé szorít minket, pályafutásunk elején álló fiatalokat. Hogy is lehetnénk nyugodtak, ha a csapból is a bizonytalan jövőkép folyik?

Írta: Varga Tímea

Manapság már kutatások sokasága támasztja alá a fiatalok klímaváltozás okozta szorongását. Sokan már gyermekkorban tudatosítják és érzékelik az ezzel járó hatásokat és következményeket. Ez szinte elkerülhetetlen, hiszen már rendszeresen hallhatunk súlyos árvizekről és erdőtüzekről, amelyek során otthonok semmisülnek meg. Nyaranta elviselhetetlen forróság tombol világszerte, eközben pedig felfoghatatlan mennyiségű műanyag hulladék árasztja el a természetes élőhelyeket. A klímaszorongást pontosan ezek a környezeti változások idézik elő, az érintetteknek félelemmel, aggodalommal és a tehetetlenség érzésével kell szembenézniük. Érdekes tény, hogy a nők nagyobb arányban érintettek ebben, hiszen a családalapítás szempontjából sok nő életében döntő befolyással jár a klímaválság kérdése. Nem meglepő, hiszen nem lehet figyelmen kívül hagyni a születendő gyermekre váró lehetséges jövőképet.

Bármennyire is nehéz a természet rohamos változását látni és átélni, nem szabad elfelejteni, hogy ebből is van kiút és a tünetek megszüntethetőek. Mindenekelőtt elengedhetetlen tudatosítani a félelem jelenlétét és elfogadni azt, hogy dolgozni lehessen az elengedésén. Érdemes játszani a tudatunkkal, hiszen bár klisésen hangzik, tényleg minden fejben dől el. Fontos, hogy ne mindig a lehető legrosszabb forgatókönyvet vegyük alapul, amikor a jövőnkre gondolunk, hanem próbáljunk valami szépet magunk elé képzelni és ezen legyen a fókusz. Bár az utóbbi években a vállalatok és az oktatási intézmények egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a klímaváltozással kapcsolatos edukációra, sajnos még mindig sokan állnak úgy a problémához, hogy „én egyedül úgysem tudok változást hozni”. Azonban a személyes példamutatás rengeteget számít, amikor a szorongás leküzdésével van dolgunk. Ha már mi magunk teszünk a környezetünkért – tegyük fel, szelektíven gyűjtjük a szemetet vagy csomagolásmentesen vásárolunk -, reménnyel tölthet el minket, hogy tettünk lépéseket Földünk megóvásáért. Hiszen a nagy dolgok mindig egy kisebb lépéssel kezdődnek.

Az eddig felsoroltak alapján nem kérdés, hogy ez a jelenség az életünk szerves részévé vált már. Azonban, ha a kelleténél többet törjük a fejünket ehhez hasonló kérdéseken, fennáll a veszélye, hogy a klímaszorongás örvénye magával sodor minket, így érdemes figyelni a jelekre. A tünetek egészen változatos mértékben és formában tudnak megjelenni az egyes személyeknél. Elsősorban függ az életmódunktól, hogy mennyire harmonikus, kiegyensúlyozott az életünk, vagy épp mennyire vagyunk hajlamosak a depresszió kialakulására. Fizikai és mentális tünetek egyaránt kialakulhatnak: ingerlékenység, alvási nehézségek, az étvágy csökkenése, izomrángás vagy pánikroham. A környezeti problémákon való folyamatos agyalás egyeseket pedig teljesen ellehetetleníthet a munkavégzéstől vagy akár az egyszerű hétköznapi feladatok elvégzésétől is. Szélsőséges esetben pedig hallucinációkat is okozhat a klímaváltozás következményeinek gondolata. Emellett az egyre növekvő tehetetlenség érzése is rányomhatja a bélyegét a mindennapjainkra, ezzel klímadepressziót okozva.

Nem titok, a Föld sorsa jelenleg a fiatal generációk kezében van. Ha bármilyen szinten is megállítható még ez az ijesztő folyamat, az most dől el. Éppen ezért, nem szabad homokba dugni a fejünket és ölbe tett kézzel várni, hogy valaki más oldja meg a problémát helyettünk. Tudatosítanunk kell. hogy ha ma nem teszünk ellene, végül egy visszafordíthatatlan folyamat részesei, bűntársai és áldozatai leszünk mindannyian.

Forrás: stockcake.com