
LaserCity interjú
Almási Natália
2/10/2025
A lézerharc egy izgalmas, interaktív szórakozási forma, ahol a résztvevők speciális fegyverekkel harcolnak egy fedezékekkel teli pályán. Nagy Gábor, a LaserCity tulajdonosa megosztotta velünk tapasztalatait a vállalkozás működtetéséről és a játékról.


Írta: Almási Natália
Mi inspirálta a vállalkozás elindítását, és hogyan született meg az ötlet, a lézerharc pálya létrehozására?
Az előző családi vállalkozásunk lecsengőben volt, ezért mindenképp valami új dolgon kellett gondolkoznunk. Fiaink akkor voltak 14 és 8 évesek. Szerveztünk nekik több helyre is születésnapi lézerharcot. Harmadik alkalommal voltunk egy ilyen programon, láttuk milyen népszerű elfoglaltság és mennyire tetszik a gyerekeknek, felnőtteknek. Ekkor ott jött az ötlet, hogy építsünk mi is egyet. 2016 februárjában történt ez. Elkezdtünk gondolkodni, hogy hol, melyik kerületben nincs még ilyen tevékenység. Ekkor eszünkbe jutott, hogy a X. kerület Jászberényi úton, a volt Kossuth Nyomda épületének első emelete megfelelő lenne számunkra, mivel tudtuk, hogy kiadó. Innentől felgyorsultak az események, 2016 márciusában elkezdtük a tervezést és a munkálatokat. Olyannyira gyorsan ment minden, hogy 2016 júniusában meg is nyitottunk, de még csak 1 pályával üzemeltünk. Itt 2020. március 15-ig voltunk, a járványhelyzet miatt ez volt az utolsó napunk. Elég sokáig zárva kellett lennünk, majd megkaptuk a bérbeadó részéről a hírt, hogy ki kell költöznünk, de tudnak egy új helyszínt biztosítani, szintén a X. kerületben, a Maglódi út 47. szám alatt, a régi sörgyár területén. Itt lehetőség nyílt, hogy 2 pályát építsünk. 2020 júniusában nyitottunk ki újra, és itt már egy emeletes pályát 500 nm-en, és egy Pince pályát 700 nm-en hoztunk létre. Mind hangulatban, mind fegyvertípusban különböző a két pálya.
Azt mondtad egy régi sörgyár területén vagytok most, mesélnél róla egy kicsit?
Igen, a kőbányai gyártelep eredetileg sörgyárnak épült 1912-ben, falai között a Fővárosi Serfőző működött sokáig. Később, 1943-ban vásárolta meg a Dreher Sörgyárak Zrt., majd pedig a mai Globus Konzervipari Rt.-hez került az épület. A telep épületein jól látható az építtető Fővárosi Serfőző védjegye, egy kör alakú eozinmázas koszorúban „Véd-jegy Mátyás király” feliratú, Mátyás királyt ábrázoló profilkép, amit a pécsi Zsolnay porcelángyárban készítettek 1914 körül. A telep forgatási helyszín is szokott lenni, többek között itt forgatták a Valami Amerika 3. és a Z világháború egyes jeleneteit is. A LaserCity előterében egy gyönyörű 1917-es kovácsoltvas kapcsolószekrényt is meg lehet csodálni.
Milyen kihívásokkal kellett szembenéznetek a lézerharc pálya elindításakor??
A pálya kialakítása és az arculat megtervezése nagy fejtörést okozott számunkra, ugyanis kiemelt figyelmet fordítottunk arra, hogy valami igazán egyedit alkossunk. Az volt a célunk, hogy a piacon meglévő, konkurenciáktól eltérő, különleges élményt kínáljunk a látogatóknak, így minden elemét úgy alakítottuk ki, hogy az egyedülálló legyen. Az arculatunkat úgy építettük fel, hogy összhangban legyen a harctér tematikájával és koncepciójával. A visszajelzések alapján úgy tűnik, hogy ez az alapos tervezés valóban sikeres volt, hiszen a játékosok kiemelten értékelik a csatatér egyediségét és az élmény különleges hangulatát.
Ti mindig bíztatok benne, hogy működni fog az ötlet?
Nem volt kérdés, még csak fel sem merült, hogy egy ilyen élvezetes, akciódús kikapcsolódásnak tartott lehetőség ne működne..
Mi volt a legnagyobb tanulság, amit a vállalkozás működtetése során megtanultatok?
Talán az, hogy a szabályokat valójában a résztvevők írták az idő előrehaladtával. Az ő kreativitásuk és találékonyságuk számos olyan helyzetet hozott, amelyre nem is gondoltunk a kezdetekkor. Az emberek reakciói, ötletei és visszajelzései folyamatosan alakítják a működésünket, és még 8 év után is rengeteget tanulunk tőlük. Ez a rugalmasság és nyitottság segít abban, hogy folyamatosan fejlődjünk, és jobban igazodjunk a játékosok igényeihez és elvárásaihoz.
Milyen típusú játékok játszhatók egy lézerharc pályán? Hogyan különböznek egymástól?
Van a bemelegítő játék, ahol mindenki 60 élettel indul, végtelen számú tárral rendelkeznek az automata fegyverek, ezért csak az újra tárazásra kell figyelni. A következő játék neve a Mesterlövészek, amiben mindenki fél-automata fegyverekkel játszik véges számú tárral és gyógyító gránátokkal felszerelve indul harcolni. Itt már számít a csapatmunka is. A harmadik típus, amit a legtöbben szoktak játszani az a Castos mód. Erről azt lehet tudni, hogy minden csapatban 4 féle szerepű játékos lehet: katona, mesterlövész, gyógyító és támogató. Itt nincs végtelen tár és meggyógyítani sem tudják magukat a játékosok. Tárakat a támogató csapattárstól, életet a gyógyító szerepű játékostól kapnak a harcosok. De természetesen van még többféle más, személyre szabható játékmódunk is, ezek igény szerint kérhetőek.
Milyen reakciókat váltanak ki a játékosokból a különböző pályaelemek, például a fedezékek, vagy a sötét részek?
Ez pályánként és korosztályonként eltérő. Az emeletes pálya átláthatóbb, ezért kisebb gyerekeknél nem okoz félelmet. Izgalmassá teszi, hogy rámpákon az emelet egy-egy részére fel lehet menni és onnan is lehet lövöldözni akár a túloldalra, vagy a harctér alsó szintjére. A pincepálya realisztikusabb, taktikusabb, bújkálósabb harctér. Nagyrészt a pince eredeti falai vannak meghagyva, fedezékekkel és autógumikkal kiegészítve. Akik először járnak nálunk, azokat mindig ámulattal tölti el a pályáink hangulata. Elcsodálkoznak az UV fényben világító festéseken, valamint ha világos színű ruhában érkeznek, akkor az UV fény azon is visszaverődik.
Milyen feladatokkal jár a hely üzemeltetése a háttérben, amiket a látogatók nem látnak?
Számos olyan feladattal jár, amelyek elengedhetetlenek a zökkenőmentes működéshez. Ilyen például a fegyverek és a pálya folyamatos karbantartása, hogy azok mindig tökéletesen működjenek, és a játékosok zavartalanul élvezhessék az élményt. Emellett külön figyelmet kell fordítanunk a születésnapi csomagok előkészítésére is, mint az ajándék üdítő, ropogtatnivalók és a tortázáshoz szükséges kellékek beszerzése.
Mennyire automatizált a pálya működése? Szükség van-e emberi beavatkozásra a játék során?
A Játékmester kolléga irányítja az adott pályán a játékot, állítja be a játékmódokat, csapatbeosztást készít, illetve ismerteti a szabályokat. Ha bárkinek problémája adódik játék közben, természetesen ki tud jönni a pályáról és megkapja a megfelelő segítséget.
Milyen különbségek vannak a klasszikus paintball és a lézerharc között?
A lézerharc fájdalommentes harcot tesz lehetővé, nem szükséges külön öltözet, védőfelszerelés. A fegyverek jelzik és számolják a találatokat és nem a játékosokra van ez bízva, így igazságosabb harcot tesz lehetővé. A csapatokat és a játékosokat is külön-külön értékeli ki a rendszer.
Van-e különbség a gyermekek és a felnőttek játékélménye között?
Nem mondanánk különbséget, gyermek és felnőtt is egyaránt tud lelkesedni, a felnőtt is tud egy kicsit gyerek lenni újra. Meglepődnek rajta, mennyire élvezték, sokszor halljuk, hogy erre nem is számítottak, illetve kellemes csalódás éri legtöbbjüket. Egy kisebb kardióedzéssel is felér.
Kik a célközönségetek?
A célcsoportba gyerekek és felnőttek is tartoznak, barátokkal, családtagokkal, osztálytársakkal, kollégákkal, ismerősökkel és csapattársakkal egyaránt remek szórakozást kínál.
Milyen tévhitek élnek a lézerharccal kapcsolatban, és mi az igazság ezek mögött?
Sokszor felmerül a kérdés, hogy nem bántja-e a lézer a szemet, de szeretnénk tisztázni, hogy az infravörös fény, amit a fegyverek kibocsátanak, teljesen veszélytelen. Ugyanolyan típusú, mint amit például a TV távirányítók használnak, így semmilyen káros hatása nincs a szemre vagy a testre. Ezt a technológiai megoldást úgy tervezték, hogy biztonságos legyen a játékosok számára, és teljes mértékben megfeleljen a biztonsági előírásoknak.
Mi az, ami a legnagyobb örömet okozza a vállalkozásotokban?
Szeretjük, amikor látjuk, hogy a látogatók igazán jól érzik magukat, és örömünkre szolgál, hogy ezt meg is osztják velünk. Nincs annál nagyobb elégedettség, mint amikor a látogatók pozitív visszajelzésekkel, mosolygós arcokkal távoznak, és tudjuk, hogy egy igazán felejthetetlen élményt adtunk nekik. Az ő örömük és elégedettségük a legjobb visszaigazolás számunkra, hogy jól végeztük el a dolgunkat.
Mit ajánlanál azoknak a fiataloknak, akik szeretnék megvalósítani saját ötletüket és vállalkozást indítani?
Alapos átgondoltságot és tervezést igényel. Teljes elkötelezettséggel és határozottsággal kell hozzáállni. Sok nehézség és kihívás adódik a folyamat során, és mi magunk is többször kerültünk olyan helyzetbe, hogy elgondolkodtunk a folytatáson. Természetesen fontos, hogy reális döntéseket hozzunk anyagi szempontból, de a kitartás és a küzdeni akarás elengedhetetlen jellemzőknek kell, hogy legyenek. Érdemes támaszkodni az elégedett vásárlók visszajelzéseire és minden egyes nap keményen dolgozni a vállalkozás minőségének javításán. Hiszen úgy véljük, hogy ez a sikeres vendéglátás kulcsa.






Forrás: okosjatek.hu
Forrás: lasercity.hu
Forrás: oneticket.hu